Ograniczenia związane z wirusem mocno zmieniły nasze życie codzienne. Także nauka języka obcego przeniosła się do sieci, a radosną atmosferę zajęć w grupie zamieniły uśmiechnięte twarze w komputerze. Nauka lub praca z domu jest dla niektórych chlebem powszednim, jednak dla wielu to sytuacja nowa, z którą trzeba się zmierzyć.
Przyjemna i efektywna nauka języka online – jak się przygotować i o co zadbać w trakcie zajęć?
Poniżej zebraliśmy kilka najważniejszych wskazówek, które zaobserwowaliśmy podczas kursów języka niemieckiego prowadzonych on-line przez Österreich Institut.
1. Weź pod uwagę wszelkie rozpraszacze i postaraj się je zlikwidować
Siedząc przed komputerem we własnym domu, łatwo o różne rozproszenia – sprawdzenie smsa, przyniesienie kawy, odpisanie na maila, pogłaskanie pupila. Mimo że kurs językowy odbywa się z Twojego domu – jest czasem na naukę i kontakt z językiem obcym. Odłóż telefon (chyba że sprawdzasz tłumaczenie), zamknij niepotrzebne okna w przeglądarce oraz…
2. Wprowadź rytuały
Pozwalają one w sposób symboliczny przejść do kolejnej czynności w danym dniu. W Twoim przypadku: do nauki języka. Możesz na przykład na 5 minut przed każdym kursem odsłuchać najnowsze informacje w języku niemieckim, powtórzyć przez kwadrans słówka, albo poćwiczyć wypowiedź na ostatnio omawiany temat. Radio niemieckojęzyczne też może grać w tle. Ważna jest atmosfera, która wprowadzi Cię do zajęć i pozwoli zapomnieć o tym, co robiłeś wcześniej. Teraz liczy się już tylko niemiecki!
3. Komunikacyjna nie tylko werbalna
Z lektorem widzisz się tylko poprzez ekran komputera. Jeżeli pozwalają na to warunki techniczne i domowe, postaraj się utrzymywać z nim stały kontakt za pomocą kamery i mikrofonu. Wyłączając kamerę, nie widać Twojej mimiki, gestykulacji i reakcji, które w komunikacji codziennej odgrywają kluczową, istotną rolę (według badań stanowią aż 80% całego przekazu). Kiedy wyłączasz kamerę i mikrofon na dłuższy czas, dajesz sygnał sobie i innym, że nie jesteś w pełni obecny.
4. Szybka reakcja i feedback dla lektora
Na zajęciach stacjonarnych wykorzystywałeś różne formy pracy i komunikacji. Tak samo jest w wirtualnej rzeczywistości – musisz tylko poznać jej wszystkie funkcje. Upewnij się, że wiesz gdzie włączyć czat i jak go zmienić na czat prywatny. Poćwicz szybkie wysyłanie reakcji za pomocą emotikonów albo podniesienie ręki, gdy lektor o to prosi. Dzięki temu grupa nie będzie słyszeć co jakiś czas słów: „Jesteś gotowy?”, „Zaczynamy?”. Zajęcia online są takie same jak zajęcia stacjonarne – trzeba jedynie wyćwiczyć inne metody reakcji i uznać je za naturalne.
5. Siła obrazu
Jeżeli nie chcesz włączyć kamery, ponieważ Twój pokój nie pamięta już, co to porządek, zastąp widok za sobą wirtualnym tłem. Możesz pochwalić się zdjęciem z Twojego urlopu albo po prostu ładnym widokiem. Jeżeli nie korzystasz z tła, też warto zadbać o kilka szczegółów: sprawdź, czy Twoja twarz jest dobrze oświetlona i w pełni widoczna, a Ty nie siedzisz zbyt daleko od komputera w pozycji, która nie sprzyja efektywnej nauce języka obcego. Zawsze musisz być czujny i gotowy na napisania tekstu, wykonania zadania albo odpowiedzi. Nasi lektorzy mają dużo pomysłów, które czasem mogą zaskoczyć. Jeśli to możliwe, zadbaj o spokojny kąt w swoim domu, gdzie możesz skupić się na nauce.
Mamo / tato, kiedy skończysz?
Oczywiście mimo że jesteśmy na kursie, pozostajemy w domu, a pogodzenie kursu i obowiązków rodzinnych nie zawsze jest łatwe. Co zrobić, gdy w trakcie kursu Twoja pociecha ma niecierpiące zwłoki pytanie J? Nasi lektorzy dobrze to rozumieją. Pamiętaj jednak, aby zawsze odpowiadać, wyłączając swój mikrofon, tak aby grupa mogła uczyć się dalej. To naprawdę pomaga, a Ty po chwili ponownie możesz wrócić do zajęć.
Co jeszcze zrobić, aby nauka języka była efektywna online?
A może masz inną metodę, która pomaga Ci się efektywnie uczyć języka zdalnie? Podziel się swoim pomysłem. Czekamy na Twoje reakcje na naszym Facebooku.
Serdecznie zapraszamy na nasze kursy! Sprawdź czym wyróżniają się nasze zajęcia indywidualne z języka niemieckiego online.
Autor: Grzegorz Wilga – lektor Österreich Institut