Przed przystąpieniem do egzaminu certyfikacyjnego ÖSD trzeba pamiętać, że nie jest on konkursem na napisanie najbardziej kreatywnego tekstu, w jak najszybszym czasie. Zadanie stawiane przed egzaminowanym polega na zdobyciu możliwie największej liczby punktów. Sprawdź, jak przygotować się do egzaminu ÖSD!
Przygotowanie do uzyskania certyfikatu ÖSD
W dzisiejszym wpisie umieszczamy kilka przydatnych porad dotyczących metod skutecznego przygotowania się do egzaminu ÖSD. W kolejnych tygodniach udzielę Wam paru rad dotyczących samego egzaminu oraz omówię poszczególne zadania z egzaminów B2 Mittelstufe Deutsch i C1 Oberstufe Deutsch.
Aby dobrze się przygotować do egzaminu ÖSD, należy przede wszystkim zapoznać się oraz przerobić umieszczone w internecie przykładowe zestawy zadań egzaminacyjnych. Zadania polegające na czytaniu i słuchaniu można przerobić samemu, natomiast o pomoc w ocenie pisania oraz w części ustnej można się zwrócić do lektora lub nauczyciela. Przy wykonywaniu przykładowych zadań, ważne jest przestrzeganie podanego czasu oraz zasad (słuchanie raz lub dwa razy). Jeżeli za pierwszym podejściem nie uda nam się osiągnąć sukcesu, nie wolno się tym zrażać tylko próbować dalej. Warto jest także powtórzyć cały materiał przed samym egzaminem, mieszcząc się zarówno w podanym czasie, jak i przedziale punktowym.
Przed przystąpieniem do egzaminu… Wskazówki praktyczne
W trakcie przygotowywania się do egzaminu musimy pamiętać, że równie ważna jak część pisemna jest również część ustna egzaminu. Bardzo skuteczną metodą przygotowań jest ćwiczenie części ustnej np. z kolegami. Najlepiej w trzyosobowych grupach – dwie osoby rozmawiające i jedna odgrywająca rolę „egzaminatora”. W ten sposób symuluje się realny przebieg egzaminu. Przed rozpoczęciem takiego treningu warto jest się do niego dobrze przygotować i opracować odpowiednie zwroty. Większość zadań podczas egzaminu odbywa się według ustalonych schematów, zmieniają się jedynie tematy.
Materiały egzaminacyjne są dostępne na stronach wydawnictwa Hueber (poziom B2 i C1) oraz Langenscheidt/Klett (A1/A2 i C1). Warto jest także sięgnąć po zestawy książkowe – tu szczególnie polecam oficjalne zestawy ÖSD, które są do nabycia u nas w Instytucie Austriackim.
Równie ważne co optymalne przygotowanie do samego egzaminu, jest również przestrzeganie wszystkich związanych z nim terminów – do kiedy można się zapisać, do kiedy uiścić opłaty, kiedy należy spodziewać się wyników oraz kiedy otrzymamy świadectwo potwierdzające wyniki. W Instytucie Austriackim w Warszawie okres od egzaminu do otrzymania certyfikatu trwa max. około 4 tygodni.
Jeśli po przejrzeniu zestawów egzaminacyjnych nie czujemy się stuprocentowo na siłach, aby przystąpić do egzaminu certyfikacyjnego, dobrze jest rozważyć skorzystanie z oferty placówek egzaminacyjnych i zapisać się na kurs przygotowujący do egzaminu. Takie kursy prowadzone są wyłącznie przez wyszkolonych, certyfikowanych lektorów, którzy są dobrze obeznani z formułą egzaminacyjną. Pozwala to na dobrą ocenę szans kandydata i odpowiednie ukierunkowanie oraz pomoc w wyeliminowaniu błędów!
W dniu egzaminu należy pamiętać o punktualnym przybyciu do placówki egzaminacyjnej oraz wzięciu ze sobą dokumentu tożsamości.
Jak przebiega pisemny egzamin ÖSD?
Egzamin pisemny składa się z trzech części: czytanie ze zrozumieniem, słuchanie i pisanie. Na każdą część egzaminowany ma określoną ilość czasu, zależną od poziomu egzaminu. Na przykład na egzaminie certyfikującym na poziomie B2, na czytanie przewidziane jest 90, na słuchanie 30, a na pisanie 90 minut. Po części z czytaniem ze zrozumieniem następuje krótka przerwa. Jest ona konieczna zwłaszcza na dłuższych egzaminach, powyżej poziomu B2.
Wskazówki na egzamin pisemny:
- Przed przystąpieniem do rozwiązywania zadań uważnie przeczytaj zadania. W przypadku jakichkolwiek niejasności zadaj pytania (jest to prawo każdego przystępującego do egzaminu).
- Rozwiązując zadania zacznij od najprostszych. Trudniejsze zostaw na koniec (w części czytanie ze zrozumieniem).
- W fazie kontrolnej odpowiedz na pytania, które dotychczas pominąłeś – być może odpowiedzi będą trafione.
- W częściach polegających na czytaniu i słuchaniu, zanim zaczniesz odpowiadać na pytania, wyklucz błędne odpowiedzi.
- Przerwę w egzaminie wykorzystaj na krótki relaks (wyjdź na świeże powietrze, zjedz małą przekąskę itp.). Nie rozmawiaj na temat egzaminu, na takie rozmowy będzie jeszcze czas.
- W trakcie egzaminu nie zaglądaj zbyt często do słownika – szkoda na to czasu.
- Pamiętaj żeby w części pisemnej nie starać się pisać jak najdłuższego tekstu. Wystarczy jeśli się zmieścisz w określonej ilości słów (za długość tekstu nie ma bonusowych punktów).
- Pisząc zaznaczaj sobie wszystkie punkty – nie pomiń żadnego. Pamiętaj również o odpowiedniej formie tekstu. Z prawej strony zostaw sobie margines na ewentualne korekty.
- Nie staraj się pisać wszystkiego z dużej litery.
- Zostaw sobie około 10 minut na dokładne sprawdzenie napisanej pracy. Uważaj na prawidłowe formy czasowników, ich pozycję oraz na przyimki. Nie zapominaj również o ortografii. Ciesz się z każdego odkrytego błędu! (zadanie: pisanie)
W zależności od poziomu certyfikatu, egzamin ustny może trwać od 10 minut na poziomie A1, do 20 minut na poziomie C2. Przed przystąpieniem do części ustnej egzaminowany otrzymuje czas na przygotowanie. Postaraj się optymalnie go wykorzystać.
Certyfikat ÖSD część ustna – jak się przygotować?
Przed przystąpieniem do egzaminu warto jest zrobić sobie notatki do każdego wylosowanego zadania. Przydatne zwroty należy opanować wcześniej. Jeśli bardzo się denerwujesz, napisz sobie na początek po jednym lub dwóch zdaniach do każdego zadania.
Na samym egzaminie ustnym ÖSD:
- Egzaminują Cię dwie osoby. Jedna wciela się w postać Twojego rozmówcy, natomiast druga „prowadzi“ egzamin.
- Na początku egzaminu ÖSD jest tzw. faza rozgrzewki. Ta część nie jest oceniana. Jeżeli masz jakieś wątpliwości, w tej części możesz je rozwiać zadając odpowiednie pytania.
- W trakcie odpowiedzi staraj się mówić głośno i wyraźnie. Niestety bardzo często się zdarza, że egzaminowane osoby specjalnie połykają końcówki, aby uniknąć błędów językowych. Takie zachowanie poważnie jednak utrudnia ich zrozumienie oraz owocuje utratą większej ilości punktów niż same końcówki.
- Staraj się omówić wszystkie punkty zadania.
- Pamiętaj, że egzaminatorzy nie są twoimi wrogami i zależy im na dobrym wyniku Twojego egzaminu.
- Tradycyjnie zdawany w parach egzamin na poziomie B1, obecnie przeprowadzany jest w nowej formie. Egzamin w parach oznacza, że dwóch kandydatów wspólnie podchodzi do egzaminu. Nie bój się takiej formy zdawania, egzamin nie jest przez to trudniejszy, a egzaminatorzy doskonale potrafią ocenić umiejętności każdego z kandydatów.
Powyższe uwagi to dobry drogowskaz do uzyskania dyplomu certyfikatu!